Tofu ’cause it’s cheap

Whether you practice "Meatless Mondays", "Fish Fridays" or thinking about going vegetarian, tofu is a champ! Many folks use cost as an excuse to avoid eating healthier. Tofu, this package costs $1.48. Cooked together with a wild/brown rice mix and veggies will feed my family of three TWICE. Next excuse.........

Gardening (Life and Business) Lessons

I'm sure with this excerpt from “Growing Things” (by Allen R. Rumble) the author "caught" my brain waves: Top Ten Things I Have Learned From Gardening 10. We really do “reap what we sow”. Good seeds bear good fruit. 9. Without rains and storms, there is no growth – no fruit is produced. 8. When … Continue reading Gardening (Life and Business) Lessons